WARSZTATY KLASY INTEGRACJI NAUKOWEJ


1. Spotkanie z gośćmi z Nepalu

W pierwszą środę zajęć, naszą klasę o profilu integracji naukowej, odwiedzili Radika i Binol z Nepalu. Opowiedzieli i pokazali zdjęcia swojego ojczystego kraju. Dowiedzieliśmy się także o ich narodowym stroju oraz o tak zwanym srai. Jest to chusta noszona najczęściej przez starsze osoby, gdyż dzięki niej zyskuje się szacunek. Radika pokazała nam fotografię Danchie Bazar czyli bazar miejski, świątynie buddyjską z wieloma kolorowymi flagami oraz jezioro Riri. Riri to po polsku jezioro. Jedną z ciekawych wiadomości była liczba buddyjskich bożków, która wynosi ok. 33 milionów, a każde osiedla w Nepalu czci jednego z nich. Zaraz po tej prezentacji Radika i Bino nauczyli nas swojego tańca regionalnego, który zawsze opowiada jakąś historię. Specjalni na życzenie naszych gości pokazaliśmy im nasz śląskie stroje ludowe i tak zakończyliśmy spotkanie.

2. Koło logiczne

Wychowawca podzielił nas na grupy pięcioosobowe i rozdał nam krzyżówki matematyczne. Wynik był potrzebny do kolejnego hasła. Jedna pomyłka i wszystko trzeba zacząć od początku. Nagrodą była piątka z matematyki dla całej grupy. Zabawa zakończyła się wygraną jednej z drużyn, która pierwsza rozwiązała krzyżówkę.

Na naszych kolejnych zajęciach kółka logicznego uczyliśmy się, "malować liczbami". Nie było to łatwe zadanie. Cała praca polegała na logicznym myśleniu. Musieliśmy na podstawie liczb wypisanych po dwóch stronach kartki, domyśleć się, gdzie powinny być zamalowane pola. Wielu osobą się to nie udało, a jednaka niektórzy zrozumieli sens zadania.
         Cała zabawa w "malowanie liczbami" była bardzo ciekawa i wymagała od nas wysiłku umysłowego.
3. Warsztaty z Geografii

Na warsztatach robiliśmy własne plany na podstawowe starych zdjęć lotniczych. Była to niezła zabawa. Polegała na odrysowywaniu na kalkach konturów, a później na zaznaczaniu ich odpowiednimi kolorami. Nasze prace niestety, nie były wiernymi kopiami, ale i tak wyglądały fantastycznie.

        W dniu 13 października, nasza klasa wybrała się do planetarium na specjalny seans. Tam poznaliśmy sporo ciekawych informacji.
        Na pierwszej części pokazu dowiedzieliśmy się wiele o wszechświecie widzianym z Polski oraz, o tym jak go widzieli w prehistorii, podczas poszczególnych pór rok. Pokazano nam, w jakich częściach wszechświata znajdują się, zbiory gwiazd np.: pas Oriona.
        Po krótkiej przerwie odbyła się druga część seansu o reszcie wszechświata, planetach, dniu i nocy polarnej. Nasz "przewodnik" po kosmosie opowiedział nam również o porach roku.
        Wycieczka do Planetarium w Chorzowie okazała się bardzo pomysłowa. Wzbogaciliśmy się nowe informację o wszechświecie, gwiazdach i planetach.
Na naszych kolejnych warsztatach zajęliśmy się podsumowaniem wycieczki do planetarium. Naszym zadaniem było stworzenie ulotki biura podróży. Miała ona reklamować wycieczki rakietą, które mają odbyć się na różne planety lub na inne obiekty znajdujące się w kosmosie.
4. Warsztaty z Fotografii

Dnia 22 września naszą klasę odwiedził znany fotograf Patryk Pohl, który nauczył nas podstaw fotografii. Pan Pohl wytłumaczył nam jak wykorzystać światło do robienia zdjęć portretowych. Pokazał również naszej klasie kilka swoich pięknych zdjęć oraz sprzęt jakiego używa. Następnie odpowiedział na kilka naszych pytań, związanych z jego pracą. Zadał nam pierwszą pracę domową, polegającą na zrobieniu kilku zdjęć.

Na naszych kolejnych warsztatach fotografii pan Pohl dokładnie wytłumaczył nam, jak zrobić ładne zdjęcie portretowe. Powiedział, jak dużą rolę na takim zdjęciu pełni tło i otoczenie. Następnie omówił zdjęcia portretowe z naszych prac domowych i wystawił oceny. Zadał nam również wykonanie portretu kojarzącego się nam z wcześniej wylosowanym wyrazem. Nasza klasa nie może się doczekać kolejnych zajęć z fotografii z Patrykiem Pohlem.

5. Warsztaty z WOS

Na samym początku dowiedzieliśmy się czegoś o gospodarce. Potem
p. Oleśkiweicz rozdał nam ręcznie robione, sztuczne pieniądze. Poprosił cztery osoby o założenie dwóch fikcyjnych firm. Następnie musieliśmy zainwestować w jeden z zakładów. I tak dowiedzieliśmy się, na czym polega giełda papierów wartościowych, ale to nie był koniec zajęć. Zeszliśmy do pracowni informatycznej, aby poszukać czegoś i zapisać coś na temat maklerów giełdowych. Wreszcie, gdy wszyscy już wykonaliśmy to polecenie, wróciliśmy do klasy. Nauczyciel rozdał nam brystole i dał zadanie, aby narysować maklera i do jego części ciała przypisać jakieś cechy takie, jakie według nas powinien posiadać pracownik na tym stanowisku. Pracowaliśmy ciężko, ale efekt był wspaniały. Po zaprezentowaniu naszych prac doszliśmy do wniosku, że makler giełdowy powinien być: sprawiedliwy, miły, bezstronny, spokojny, wyrozumiały oraz musi dbać o interesy klienta. Poznanie giełdy papierów wartościowych było wspaniałym przeżyciem i fascynującą przygodą. Nie możemy się doczekać kolejnych zajęć.

6. Rajd "Jurajska jesień"

Dnia 2 października, kilka osób, z naszej klasy wybrało się na rajd pt. "Jurajska jesień". Przemierzyliśmy na własnych nogach, Wyżynę Krakowsko- Częstochowską. Przeszliśmy ok. 17 km, zwiedzając i oddychając świeżym powietrzem. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, co było niezłą zabawą. Nie możemy doczekać się kolejnej takiej wyprawy.

<< powrót do strony głównej


Jesteśmy Szkoła z klasą!

2005 MiejskieGimnazjum3 w Piekarach Śląskichdesign: r6